Infiniti Q30 – samochód nie tylko do miasta

• Czerwiec 29, 2017 • Infiniti Q30, Modele, Polecane, PoradyKomentarzy (0)1786

Pin It

Ostatnio pisaliśmy o systemach ułatwiających kierowcom Infiniti Q30 poruszanie się po mieście. Ten model świetnie sprawdza się również poza miejską dżunglą, o czym świadczą takie funkcjonalności, jak system ostrzegania o niekontrolowanej zmianie pasa ruchu, inteligentny tempomat, ogranicznik prędkości, czy system martwego pola. Jeśli weźmiemy pod uwagę również luksusowo wykończone wnętrze, komfortowe fotele oraz perfekcyjnie zestrojone silniki, to otrzymujemy kompaktowy samochód klasy premium, który nie zmęczy pasażerów nawet długą podróżą.

infiniti-q30-blog

System ostrzegania o niekontrolowanej zmianie pasa ruchu

Sytuacja w której kierowca nieświadomie zmienia pas ruchu stwarza ogromne zagrożenie. Nie trzeba tego tłumaczyć. I wcale nie musisz zasnąć za kierownicą, bo może być tak: zadzwoni telefon, ktoś odwróci Twoją uwagę, szukasz ulubionej piosenki w odtwarzaczu, sięgasz po wodę… A teraz wyobraź sobie, co może się stać jeśli nieświadomie opuścisz swój pas ruchu.
System ostrzegania o niekontrolowanej zmianie pasa znacznie podnosi bezpieczeństwo. Do jego działania Infiniti Q30 wykorzystuje kamerę umieszczoną za przednią szybą. To ona, zarówno w dzień jak i w nocy, monitoruje linie pasów ruchu i ostrzega kierowcę, gdy ten wyjedzie poza którąś z nich. Kierownica zaczyna wibrować z przerwami i nawet jeśli zaśniesz, zdążysz w porę zareagować. System można włączyć/wyłączyć w menu wsparcia na wyświetlaczu informacyjnym Infiniti Q30. System działa przy prędkości powyżej 60km/h.

Inteligentny tempomat

Tempomat jest nieodzownym elementem wyposażenia samochodu podczas dłuższych tras. Pomaga zachować prędkość dozwoloną na danym obszarze i zapobiega niezamierzonemu jej przekroczeniu. Utrzymanie stałej prędkości sprzyja też ekonomicznej jeździe. Tempomat w Infiniti Q30 uruchamiamy tym samym przyciskiem, co ogranicznik, wcześniej przyspieszając do wybranej prędkości. Ruchem dźwigni w górę/dół możemy doprecyzować prędkość.
Infiniti Q30 oferuje także inteligentną wersję tempomatu. Jego czujnik umieszczony został za logotypem Infiniti na przednim grillu. Jego zadaniem jest wykrywanie samochodów jadących przed Tobą. Na podstawie pomiarów system oblicza ich prędkość, a następnie dostosowuje się do tych warunków, zachowując bezpieczną odległość. Jeśli z jakichś przyczyn utrzymanie zadanej prędkości nie będzie możliwe, system powiadomi Cię o tym. Rozlegnie się dźwięk ostrzegawczy oraz zapali się kontrolka, informująca o konieczności podjęcia niezbędnych działań. Odległość od pojazdu jadącego przed Tobą można dostosować pokrętłem na dźwigni z lewej strony. Wartości prezentowane są na wyświetlaczu przed kierownicą. Dźwignia kontroli tego tempomatu mieszczona jest z lewej strony kierownicy, co zobaczysz na filmie. Uruchamia się go jednym przyciskiem.

Ogranicznik prędkości

Dlaczego polscy kierowcy jeżdżą wzorowo za granicą i wykazują tam wysoką kulturę jazdy, podczas gdy w swoim kraju jakby o tym zapominali? Tego nie wiadomo, ale eksperci zauważają, że poszanowanie przepisów i szacunek do innych użytkowników drogi w naszym kraju rośnie. Powoli, ale rośnie. Jednym z przejawów tego trendu jest przestrzeganie ograniczeń prędkości, więc jeśli jadąc swoim Infiniti Q30 chcesz pokazać klasę, nie jedź szybciej niż to dozwolone. Włącz ogranicznik. Zdążysz pokazać co potrafi Twoje auto, gdy ograniczenie się skończy.
Ogranicznik pozwala na ustawienie maksymalnej prędkości z jaką będzie poruszał się Twój samochód. System kontroluje się za pomocą dźwigni z lewej strony kierownicy. Aby zwiększyć, lub zmniejszyć ograniczenie wystarczy przesunąć dźwignię w górę lub w dół. Kontrolka LIM świeci się, gdy system jest aktywny. W przypadku, kiedy potrzebujesz przyspieszyć, wystarczy docisnąć pedał gazu do oporu, co spowoduje chwilową dezaktywację systemu. Po wyhamowaniu do zadanej prędkości ograniczenie znów będzie aktywne.

System ostrzegania o pojazdach w martwym polu

Chcesz zmienić pas, patrzysz w lusterko, ale nie widzisz żadnego pojazdu, więc skręcasz. Pewnie zdarzyło Ci się, że ktoś wtedy zatrąbił, a może sam o mały włos nie zostałeś przytarty przez skręcający przed Tobą samochód? Zazwyczaj powodem takich kolizji jest niezauważenie w lusterku samochodu, znajdującego się w tzw. „martwym polu”.
System martwego pola w Infiniti Q30 pomaga wykryć pojazdy jadące na sąsiednim pasie ruchu. Gdy kierunkowskaz jest włączony, a system wykryje pojazd na sąsiednim pasie, wtedy rozlegnie się dźwięk ostrzegawczy, a kontrolka umieszczona przy lusterku, wewnątrz pojazdu będzie migać do czasu, aż pojazd opuści strefę zagrożenia. System ten można łatwo włączyć jak też wyłączyć w menu wsparcia na wyświetlaczu informacyjnym Infiniti Q30.

W kolejnych artykułach pokażemy Wam inne przydatne funkcje w Infiniti Q30 oraz w innych modelach. Tymczasem umówcie się na jazdę testową wybranym modelem, aby przetestować opisywane tu systemy.

Pin It

Zapytaj o oferte

Jestem zainteresowany:
Oświadczam, iż zapoznałem się z Informacją zawartą poniżej....więcej oraz wyrażam zgodę na: przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych i statystycznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa produktów lub w celu przeprowadzania badań jakości produktów i usług oferowanych przez IP SPÓŁKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA.

ZOBACZ SAMOCHODY DOSTĘPNE OD RĘKI

Podobne wpisy